Půjčky jsou dnes téměř standardem v mnoha rodinách. Trendy je půjčit si peníze a mít vytouženou věc rychle a bez zdlouhavého šetření. Pokud i vy plánujete půjčku, přinášíme vám pět rad, jak si vybrat tu nejvýhodnější.

1. Ujasněte si, na co peníze potřebujete

Nabídek půjček je skutečně mnoho. Než se o některou začnete zajímat blíže, je dobré si ujasnit, na co peníze potřebujete. Na rozbitý spotřebič, jeho opravu nebo nákup nového vám postačí i malá půjčka online. Na rekonstrukci nebo nové vybavení bytu už je potřeba sjednat si objemnější spotřebitelský úvěr na několik let. V případě větší rekonstrukce nebo pořízení nového bydlení je jasnou volbou hypotéka.

2. Jednotlivé nabídky si porovnejte

Nikdy se nerozhodujte sáhnout po první nabídce půjčky. Ačkoliv se vám může jevit jako výhodná, záhy zjistíte, že u konkurence by vás vyšla levněji. Díky online porovnání půjček si můžete všechny produkty srovnat na jednom místě, za pár minut, zdarma a navíc pěkně z tepla domova nebo kanceláře. Stačí si vybrat vhodnou kategorii půjčky a její výši a můžete porovnávat. Sledujte hodnocení poskytovatele, charakteristiku půjčky a její výhodnost.

3. Sledujte RPSN

Řada zájemců o půjčku sleduje jako hlavní ukazatel půjčky úrok, nikoliv RPSN. To je velká chyba, protože úrok vám o výhodnosti půjčky mnoho nevypoví. Čím nižší je tato procentuální hodnota je, tím výhodnější je půjčka pro vás. RPSN je roční procentuální sazba nákladů a jsou v ní zahrnuty veškeré poplatky spojené s půjčkou za období jednoho roku. Velice rychle tak zjistíte, kterou půjčku výrazně přeplatíte.

4. Vyhněte se pochybný犀利士
m nabídkám

Ačkoliv je na trhu stále méně nepoctivých poskytovatelů půjček, čas od času na ně můžete stále narazit. Důležité je proto dát si pozor na to, u koho o peníze žádáte. Příkladem je například půjčka bez doložení příjmů. U lichvářů je velice nevýhodná, zatímco v segmentu nebankovních půjček, například u mikropůjčky, si můžete půjčit i s nulovým úrokem a nulovými poplatky. Na internetu je vhodné najít si konkrétní recenze na danou společnost. Mnohdy informace najdete i v online srovnávačích, které poskytovatele půjček prověřují za vás.

5. Půjčte si jen tolik, kolik skutečně potřebujete

Velmi důležitou radou je, půjčit si jen tolik, kolik skutečně potřebujete, případně o něco méně. V konečném součtu zaplatíte méně peněz a rovněž se svého závazku mnohem dříve zbavíte. Pokud nepotřebujete nutně půjčku, není potřeba si ji brát už jen proto, že vám ji poskytovatel nabídl. To platí především o půjčkách v bance. Někdy je výhodnější si našetřit a danou věci si pořídit za své. U některých věcí však tento postup není možný a půjčka je jediným řešením. Zejména pokud se jedná o pořízení vlastního bydlení.